Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Gentofte Hospitalsvej 4, 2900 Hellerup

To assisterende ledere til nyt COVID-19 TestCenter i Region Hovedstaden

Du har nu mulighed for at søge vores to ledige stillinger, som både kan være dig med dokumenteret ledererfaring eller dig, som har talent for ledelse.

Fælles for stillingerne er, at du som udgangspunkt har en sundhedsfaglig baggrund og lyst til at være en væsentlig del af Danmarks teststrategi i en yderst aktuel funktion, hvor du skal være med til at lede og opbygge et nyt TestCenter i Region Hovedstaden.

En spændende ledelsesopgave i en samfundskritisk funktion

Test for Covid-19 er en hastigt voksende opgave, hvor Region Hovedstaden har fået til opgave at etablere og drive teststeder under TestCenter Danmark til test af borgere for Covid-19. Som led i at gøre Testcenter Danmark mere robust er det derfor besluttet, at de to testspor, henholdsvis samfunds- og sundhedsspor, integreres i ét testspor, for at gøre det lettere for borgerne at finde rundt i de mange tilbud om test for COVID-19.

Vi har susende travlt og udvider kapaciteten alle steder for at følge med efterspørgslen Derfor opretter vi snarest et nyt teststed, hvor du har mulighed for at være med til at bidrage til den vanskelige samfundssituation vi alle befinder os i.

Vi er i gang med at undersøge hvor et evt. nyt teststed skal placeres rent geografisk.

Hvad laver en assisterende teststedsleder?

Som en af to assisterende teststedsledere skal du i samarbejde med lederen af teststedet stå for den daglige drift med alt hvad der hører til ift. personaleledelse af mange forskellige faggrupper, ansættelser, oplæring, hygiejne, lageroverblik, arbejdsmiljø.

Du skal desuden fungere som stedfortræder for teststedslederen i dennes fravær. På hvert teststed er der desuden nogle flowmastere/ansvarshavende som er medansvarlige i den daglige drift.

Der vil løbende opstå diverse uforudsete opgaver, som opstår, når vi arbejder på ubeskrevet territorium og i takt med at COVID-19 teststrategien ændres.

Om dig

Du har en sundhedsfaglig baggrund som fx sygeplejerske, bioanalytiker eller lignende. Det er vigtigt, at du har godt humør og motiveres af ledelsesopgaven. Du trives i en travl og meget omskiftelig hverdag, hvor vores service er i højsædet samtidig med, at vores mange dygtige medarbejdere skal have en god arbejdsplads, hvor de sammen glæder sig til at gøre en forskel for borgerne.

Du skal være struktureret, kunne lide at planlægge og evne at sadle om, når tingene ændrer sig.

Det er en fordel hvis du har ledelseserfaring og erfaring med vagtplanlægning, men det er ikke et krav.

Yderligere oplysninger

Hvis du vil høre mere om stillingen, er du velkommen til at kontakte Testcenter Danmarks leder i Region Hovedstaden Pernille Lohse på telefon 40 49 25 44.

Ansættelsesforhold

Ansættelse af assisterende teststedsledere sker med udgangspunkt i gældende overenskomst med mulighed for forhandling af eventuelle tillæg, der modsvarer dine kvalifikationer.

Der tilbydes en ansættelse på 1 år med mulighed for forlængelse. Opstart vil være hurtigst muligt og senest 1. januar.

Ansøgningsfrist

Send en kort ansøgning, CV og uddannelsesbevis hurtigst muligt og senest kl. 12.00 den 17. november 2020

Ansættelsessamtaler afvikles løbende.

Vi ser frem til at modtage din ansøgning

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Gentofte Hospital
  • Kontaktperson
    Naja Couriol
  • Adresse
    Gentofte Hospitalsvej 4, 2900 Hellerup
  • Stillingstyper
    Ledende sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    227697
  • Quick-nr.
    399348
  • Indrykningsdato
    02-11-2020
  • Ansøgningsfrist
    17-11-2020 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Gentofte Hospital
  • Adresse
    Gentofte Hospitalsvej 4, 2900 Hellerup
  • Kontaktperson
    Naja Couriol
  • Stillingstyper
    Ledende sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    227697
  • Quick-nr.
    399348
  • Indrykningsdato
    02-11-2020
  • Ansøgningsfrist
    17-11-2020 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Er du vores nye leder til afdelingens nye afsnit for uddannelse, udvikling og forskning?

Herlev og Gentofte hospital  |  Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
Ledende sygeplejerske

Opslået
09-04-2025

Ansøgningsfrist
16-05-2025

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Oversygeplejerske til faglig stærk medarbejdergruppe på åbent psykiatrisk afsnit 2712, Psykiatrisk Center Nordsjælland i Helsingør

Psykiatrisk Center Nordsjælland  |  Esrumvej 143, 3000 Helsingør
Ledende sygeplejerske

Opslået
10-04-2025

Ansøgningsfrist
30-04-2025