Region Syddanmark
J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 101, 1. sal, 5000 Odense C
Cheflæge søges til Plastikkirurgisk afdeling Z, OUH Odense Universitetshospital
Ambitiøs og visionær Cheflæge søges til Plastikkirurgisk afdeling OUH
Det er OUH’s ambition at være patientens universitetshospital. Som universitetshospital udvikler og varetager vi både behandling, forskning og uddannelse på højt internationalt niveau inden for alle somatiske specialer og fagområder.
Som leder på OUH vil du være med til at vise vejen i forhold til at sætte patienten først ved at sikre, at medarbejderne er godt klædt på til opgaven. Vores ambition er sammenhængende patientforløb, der både rummer universitetshospitalets høje faglighed og den enkelte patients ønsker. Som leder på OUH er det derfor afgørende, at du inddrager patientens og de pårørendes perspektiver i det løbende udviklings- og forbedringsarbejde.
En vellykket flytning til det nye OUH er en højt prioriteret opgave for hele OUH i de kommende år. Forberedelsen, flytningen og den første tid på det nye OUH vil berøre alle ansatte og er derfor også en væsentlig opgave for dig som leder på OUH.
Plastikkirurgisk afdeling er en højt specialiseret afdeling som varetager behandlings- og plejeopgaver inden for 3 områder: Plastikkirurgi, brystkirurgi og sårcenter. Vi har en høj patienttilfredshed og en meget høj standard på det kliniske, forskningsmæssige og uddannelsesmæssige område. Vi søger en erfaren, udadvendt og ambitiøs leder, der kan skabe resultater i samarbejde med medarbejdere, interne og eksterne kolleger og direktion. En visionær cheflæge som sammen med chefsygeplejersken kommer til at stå i spidsen for at udvikle og flytte afdelingen til det nye OUH.
Om dig
Direktionen og afdelingsledelserne på OUH har identificeret fire karakteristika, som vi mener, man skal besidde, hvis man skal være leder hos os. Disse karakteristika er, at du som leder:
- kender vores fælles ramme, kan lede inden for den og udforsker nye muligheder, der understøtter OUH’s patientorienterede kultur
- er bevidst om din ledelsesret og –pligt
- søger selvindsigt og gerne vil udvikling
- er empatisk og samarbejdssøgende – du lytter til og inddrager andres synspunkter
Vi ønsker, at du er speciallæge/overlæge i Plastikkirurgi, samt at du har ledelseserfaring gerne suppleret med en lederuddannelse.
Du skal kunne gå forrest med et strategisk og visionært blik på uddannelses- forsknings-og udviklingsmuligheder inden for afdelingens 3 områder.
Vi ønsker, at du arbejder målrettet med inddragelse af medarbejdere og patient/pårørende. Det er væsentligt, at du har øje for personalemæssige ressourcer og kan skabe smidige og stabile samarbejdsrelationer. Du er tillidsskabende, åben og anerkendende i din kommunikation.
Læs mere i den uddybende stillingsbeskrivelse, der detaljeret beskriver vilkårene for og forventningerne til den nye cheflæge.
Du er ventet og velkommen
Som ny cheflæge på OUH bliver du taget godt imod gennem vores onboarding-program for afdelingsledere ’Ventet og Velkommen’. Du får en veltilrettelagt første tid i jobbet, hvor der er taget hånd om praktiske forhold og fx muligheder for ledelsesmæssig sparring – kort sagt din samlede faglige, sociale og kulturelle integration i organisationen OUH.
Ansøgning, løn- og ansættelsesforhold
Stillingen søges elektronisk via HR-manager. Ansøgningsfristen er 29. marts 2023. Ansættelsessamtaler forventes afholdt den 18. april 2023 og eventuelt den 24. april 2023 for henholdsvis første og anden samtalerunde.
Løn- og ansættelsesvilkår fastsættes i henhold til overenskomst mellem Danske Regioner og FAS.
Tiltrædelse 1. august 2023 eller efter aftale. Ansøger skal være indstillet på at gennemføre en personlighedstest, og vi indhenter referencer efter aftale.
Kontakt os
Du er velkommen til at kontakte:
- Chefsygeplejerske Kirsten Lildholdt, tlf. 2667 0718, mail kirsten.lildholdt@rsyd.dk
- Lægefaglig direktør Kim Brixen, tlf. 5120 9787, mail kim.brixen@rsyd.dk
Fakta
- Arbejdssted
OUH Odense Universitetshospital, Odense -
Kontaktperson
Karin Sigh - Adresse
J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 101, 1. sal, 5000 Odense C - Stillingstype
Cheflæge - Speciale
Plastikkirurgi - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-08-2023 - Regionens jobnr.
224413 - Quick-nr.
445189 - Indrykningsdato
22-02-2023 -
Ansøgningsfrist
29-03-2023 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
OUH Odense Universitetshospital, Odense - Adresse
J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 101, 1. sal, 5000 Odense C -
Kontaktperson
Karin Sigh - Stillingstype
Cheflæge - Speciale
Plastikkirurgi - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-08-2023 - Regionens jobnr.
224413 - Quick-nr.
445189 - Indrykningsdato
22-02-2023 -
Ansøgningsfrist
29-03-2023 (udløbet)