Region Syddanmark

Region Syddanmark

J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 17, stuen, 5000 Odense C

Overlæge i klinisk neurofysiologi søges til Klinisk Neurofysiologisk Afsnit, Neurologisk Afdeling, Odense Universitetshospital (OUH)

Brænder du for arbejdet med den kliniske neurofysiologi - så læs mere her.

Vi udvikler vedvarende vores funktioner indenfor den kliniske neurofysiologi. Derfor søger vi en speciallæge i neurologi med fagområdeuddannelse i klinisk neurofysiologi eller speciallæge i klinisk neurofysiologi til besættelse af en stilling som overlæge pr. 1. juni 2025 eller efter aftale.

 

Vores kliniske neurofysiologiske afsnit

Klinisk Neurofysiologisk Afsnit er en integreret del af Neurologisk Afdeling og varetager testning af det autonome nervesystem, neurosonografi, EEG, ENG, EMG, MSLT, evokerede potentialer samt intraoperativ neuromonitorering ved plexus-, hjerne- og rygkirurgi (IOM). Afsnittet har fem overlæger, to afdelingslæger, læger i hoveduddannelse i neurologi, 13 neurofysiologiassistenter og bioanalytikere samt tre lægesekretærer. Afsnittets daglige ledelse består af en ledende overlæge og en overbioanalytiker. Afsnittet har over de senere år udviklet sine ydelser med et samtidigt fokus på overholdelse af de gældende patientrettigheder. Forskning er meget højt prioritereret i afsnittet. Alle faggrupper deltager i forskningsprojekter. Vi arbejder på tværs af faggrupper i et godt arbejdsmiljø, hvor høj faglighed, udvikling, forskning, uddannelse, arbejdsglæde og ordentlighed er afgørende nøgleord.

 

Dine arbejdsopgaver

Stillingen ønskes besat af en speciallæge i neurologi med fagområdeuddannelse i klinisk neurofysiologi eller speciallæge i klinisk neurofysiologi.

Som kliniker skal du have et dokumenteret solidt og indgående klinisk og forskningsmæssigt kendskab til og erfaring med afsnittets opgaver med særlige kompetencer indenfor intraoperativ neuromonitorering (IOM). Dine arbejdsopgaver vil omfatte faglig ledelse, drift, uddannelse og supervision af neurofysiologiassistenter og bioanalytikere samt læger indenfor den intraoperative neuromonitorering. Ligeledes skal du varetage kommunikation og koordinering med de afdelinger som gør brug af IOM, herunder Neurokirurgisk Afdeling, Ortopædkirurgisk Afdeling, Hjerte-, Lunge- og Karkirurgisk Afdeling samt H.C. Andersens Børne- og Ungehospital. Derudover skal du varetage opgaver med EMG, ENG, ambulant og fremskudt EEG samt evokerede potentialer.

Neurologisk Afdeling varetager den postgraduate videreuddannelse af læger samt uddannelse af lægestuderende samt af studerende indenfor øvrige sundhedsfaglige studieretninger. Der lægges derfor stor vægt på, at du har interesse i og erfaring med supervision og konstruktiv feedback.

Du skal kunne påtage dig ledelsesmæssige samt organisatoriske udviklingsopgaver såvel i afsnittet som i afdelingen samt deltage aktivt i forsknings- og innovationsopgaver.

Stillingen er forbundet med vagtforpligtigelse indenfor afsnittet.

 

Vores afdeling

Neurologisk Afdeling varetager udredning, diagnostik, behandling og rehabilitering af patienter fra Fyn og omkringliggende øer på hoved- og regionsfunktionsniveau samt af patienter fra hele Region Syddanmark på en lang række højt specialiserede områder. Afdelingen dækker samtlige subspecialer inden for det neurologiske område. Neurologisk Afdeling er beliggende på to matrikler, henholdsvis i Odense og i Svendborg.

Neurologisk Afdeling har syv professorer i klinisk neurologi, i alt 24 overlæger og 13 afdelingslæger. Dertil over 25 læger i uddannelsesstillinger. I alt har Neurologisk Afdeling ca. 340 medarbejdere.

Afdelingen har et sengeafsnit i Odense med 25 senge inden for det cerebrovaskulære og almen neurologiske område. I Svendborg har afdelingen et neurorehabiliteringsafsnit med 32 senge samt to semineurointensive senge beliggende på Intensiv Afdeling. Vores ambulatorier består af tværfaglige teams inden for samtlige subspecialer. Akutte neurologiske patienter vurderes i den neurologiske del af Fælles Akutmodtagelse (FAM) i Odense.

Neurologisk Forskningsenhed er en del af Klinisk Institut ved det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Syddansk Universitet (SDU). Forskningen varetages af syv professorer samt lektorer med tilknyttede ph.d.-studerende ved enheden.

Neurologisk Afdeling indgår i tæt samarbejde med Neurobiologisk Forskning, Institut for Molekylær Medicin (IMM), SDU med to affilierede professorer.

 

Vores forventninger og dine kvalifikationer

  • Du er speciallæge i neurologi med fagområdeuddannelse i klinisk neurofysiologi eller speciallæge i klinisk neurofysiologi
  • Du har dokumenteret klinisk og forskningsmæssig erfaring inden for den kliniske neurofysiologi og du har kompetencer indenfor intraoperativ neuromonitorering, herunder gerne gennemført ”The International Society of Intraoperative Neurophysiology, Three Cycles Certification”
  • Du ønsker at være med til at udvide brugen af den intraoperative neuromonitorering på OUH
  • Du har dokumenteret organisatorisk og praktisk erfaring med ledelsesopgaver, gerne kendskab til den Syddanske Forbedringsmodel, gennemført relevante ledelseskurser og interesse for kontinuerlig udvikling af dine ledelseskompetencer
  • Du har et højt fagligt niveau og indgående kendskab til afsnittets kliniske opgaver
  • Du har relevant forskningsbaggrund såsom ph.d. eller lignende
  • Du har stærke kommunikative færdigheder såvel mundtligt som skriftligt
  • Du har stærke pædagogiske evner og kan omsætte disse gennem inddragelse af patienter og pårørende i de kliniske beslutninger
  • Du vægter samarbejde med afdelingens medarbejdere og mange samarbejdspartnere højt
  • Du vægter uddannelse, kompetenceudvikling, forskning og innovation højt
  • Du bidrager proaktivt til et godt arbejds- og uddannelsesmiljø og sikrer god trivsel i afdelingen
  • Du sikrer en vedvarende kvalitetsudvikling af afdelingens ydelser
  • Du har en forståelse af Neurologisk Afdelings kerneopgave i tråd med Odense Universitetshospitals ambition om at være Patientens Universitetshospital og formår at tydeliggøre dette i hverdagen

 

Det nye OUH

I 2027 står Danmarks største nybyggede universitetshospital færdigt. Det nye OUH bygges i forlængelse af Syddansk Universitet og vil udgøre et kraftfuldt center for behandling, forskning og uddannelse i absolut topklasse. Neurologisk Afdeling er langt i forberedelsesarbejdet frem mod det nye OUH. Vi har en fast strategi – N på vej mod det nye OUH - der løbende omsætter vores forberedelser til konkrete ændringer i den kliniske hverdag.

 

Løn- og ansættelsesforhold

Ansættelsen vil finde sted i henhold til Regionernes Lønnings- og Takstnævn og Foreningen af Speciallæger.

Ansøgningen disponeres i henhold til de syv lægeroller. Ansøgningen skal være bilagt dokumentation for autorisation, speciallægeanerkendelse og eventuel efteruddannelse.

 

Yderligere oplysninger

Du er meget velkommen til at kontakte ledende overlæge Alexander Hess Lindberg-Larsen, mobil 24 65 52 93, mail: Alexander.Lindberg-Larsen@rsyd.dk eller cheflæge Michael Oettinger, telefon 65 41 24 76, mail: michael.oettinger@rsyd.dk

 

Ansøgningsfrist

Onsdag den 2. april 2025. Samtaler forventes afholdt i uge 17.

 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    OUH Odense Universitetshospital, Odense
  • Kontaktperson
    Jette Juul Jensen
    jette.juul.jensen@rsyd.dk
    3054 8337
  • Adresse
    J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 17, stuen, 5000 Odense C
  • Stillingstype
    Overlæge
  • Speciale
    Neurologi
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-06-2025
  • Regionens jobnr.
    231942
  • Quick-nr.
    474269
  • Indrykningsdato
    12-03-2025
  • Ansøgningsfrist
    02-04-2025
  • Fakta

  • Arbejdssted
    OUH Odense Universitetshospital, Odense
  • Adresse
    J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 17, stuen, 5000 Odense C
  • Kontaktperson
    Jette Juul Jensen
    jette.juul.jensen@rsyd.dk
    3054 8337
  • Stillingstype
    Overlæge
  • Speciale
    Neurologi
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-06-2025
  • Regionens jobnr.
    231942
  • Quick-nr.
    474269
  • Indrykningsdato
    12-03-2025
  • Ansøgningsfrist
    02-04-2025
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Syddanmark der minder om dette

Jobbet ligger i Region Syddanmark

Overlæge i neurologi til Hjerne- og nervesygdomme ved Sygehus Sønderjylland/Aabenraa

Sygehus Sønderjylland, Aabenraa  |  Kresten Philpsens Vej 15, 6200 Aabenraa
Overlæge  |  Neurologi

Opslået
03-03-2025

Ansøgningsfrist
17-03-2025